stim-parokondensat.pl

o nasproduktydoradztwoaktualnościhome
Odwadniacze Zawory odcinające Odpowietrzniki Zasuwy Mieszadła boczne Stacje redukcyjno-schładzające
Układy powrotu kondensatu Zawory regulacyjne Rozdzielacze-Kolektory Zawory specjalne Mieszadła pionowe Zawory kulowe dla trudnych zastosowań
Reduktory ciśnienia Zawory bezpieczeństwa Testery odwadniaczy Poziomowskazy Podgrzewacze/Mieszacze Zawory regulacyjne dla trudnych zastosowań
Zawory zwrotne Separatory Przepustnice Sygnalizatory poziomu Schładzacze Zawory do mikro przepływów
Zaworu kulowe Filtry Elektrozawory Sonda radarowa Przerywacze próżni Pozostałe




Powrót

Para wodna podstawy
:: ogrzewanie parą
:: wymiana ciepła
:: ciśnienie cząstkowe odc1
:: ciśnienie cząstkowe odc2
:: ciśnienie cząstkowe odc3
:: straty pary - ile to kosztuje

Odwadniacze
:: korki parowe i powietrzne
:: przeciw ciśnienie
:: odwadniacz i jego wydajność #1
:: odwadniacz i jego wydajność #2
:: co to jest odwadniacz

Układy powrotu kondensatu
:: efekt STALL #1
"przyczyny i skutki występowania"

:: efekt STALL #2
"metody zapobiegania"


Rurociągi / Inne
:: zawory zwrotne - instalacja, korzyści stosowania
:: rurociągi powrotne kondensatu

ZAWORY ZWROTNE : INSTALACJA , KORZYŚCI STOSOWANIA

Chcesz poczytać w oryginale - klikinij




Czy konieczny jest montaż zaworu zwrotnego na wylocie odwadniacza ?


Zawór zwrotny jest zaworem, który pozwala na przepływ czynnika w jednym kierunku automatycznie blokując przepływ w kierunku przeciwnym. Zawory zwrotne są szeroko stosowane w wielu instalacjach , ale my skoncentrujemy się na zagadnieniu montażu zaworów zwrotnych po stronie wyjściowej z odwadniacza. Często pada pytanie czy istnieje taka konieczność :

  • Czy zawsze musimy stosować zawór zwrotny na wylocie z odwadniacza?
  • Czy jego montaż zapobiega powstawaniu uderzeń wodnych.? Zastanówmy się nad tymi pytaniami.

    Gdy wylot odwadniacza jest podłączony do rury zbiorczej , istnieje zagrożenie przepływem zwrotnym pochodzącym od innych odwadniaczy podłączonych do tej samej rury. W tym przypadku montaż zaworu zwrotnego jest konieczny. Z drugiej strony, gdy rura wylotowa z odwadniacza nie jest podłączona do żadnego innego rurociągu i nie ma zagrożenia przepływem zwrotnym instalacja zaworu zwrotnego nie jest konieczna.

    Pojedyncza rura wylotowa

    Jeżeli rura wylotowa z odwadniacza nie jest podłączona do żadnej innej, i kondensat jest odprowadzany do atmosfery nie ma konieczności montażu zaworu zwrotnego



    Wspólny kolektor kondensatu

    Jeżeli rura wylotowa z odwadniacza jest podłączona do wspólnego kolektora , kondensat z innych odwadniaczy może wpłynąć do urządzenia , które nie pracuje chyba że jest zainstalowany zawór zwrotny.



    Jeżeli zamontujemy zawór zwrotny to nawet w przypadku gdy dane urządzenie jest wyłączone kondensat nie będzie się cofał ze wspólnego kolektora , gdyż zablokuje to zawór zwrotny.



    Czy zastosowanie zaworów zwrotnych zapobiega uderzeniom wodnym ?


    Istnieją rożne mechanizmy powstawania uderzeń wodnych , ale w przypadku pionowych linii kondensatu ich główna przyczyną jest kondensat opadający na dół w przypadku nagłych zmian warunków przepływu. W tym przypadku instalacja zaworów zwrotnych jest bardzo efektywna w przeciwdziałaniu ich występowaniu. W przypadku uderzeń wodnych związanych w kondensacją pary w kondensacie zastosowanie zaworów zwrotnych nie ma wpływu na ich powstawanie ,dlatego w tych przypadkach nie jest konieczne ich stosowanie.

    Dodatkowo warto zwrócić uwagę , mimo że nie jest to związane z uderzeniami wodnymi na stosowanie zaworów zwrotnych podczas łączenia rur o różnych ciśnieniach. Montaż zaworu zwrotnego na linii kondensatu o niższym ciśnieniu nie spowoduje że kondensat będzie odprowadzany , a jeżeli różnica ciśnień kondensatów jest niewielka jego montaż może eliminować możliwość odprowadzania kondensatu, gdyż wprowadza on dodatkowy spadek ciśnienie który w tych wypadkach musi być wzięty pod uwagę.



    Uderzenia wodne spowodowane kondensacją pary wtórnej

    Gdy kondensat o wysokim ciśnieniu jest odprowadzany do kolektora w którym znajduje się przechłodzony kondensat o niskim ciśnieniu powstaje para wtórna. Jeżeli para wtórna nagle się skondensuje mogą powstać lokalne uderzenia wodne. Montaż zaworów zwrotnych nie eliminuje tego zjawiska.



    Uderzenia wodne spowodowane zwrotnym przepływem w pionowych rurociągach kondensatu



    Ten rodzaj uderzeń wodny może być wyeliminowany przez montaż zaworu zwrotnego na początku pionowego rurociągu kondensatu.



    Dodatkowe informacje. Nieprawidłowe podłączenie rurociagów


    Nawet jeżeli zamontujemy zawór zwrotny to kondensat o niższym ciśnieniu nie będzie płynął do rurociągu z kondensatem o wyższym ciśnieniu.

  • All right reserved. Copyright Firma Inżynierska STIM SP.J. 2008.