W coraz większej ilości gospodarstw domowych można znaleźć piekarniki, które wykorzystuję parę do grzania. Jest to nowy zwrot w stronę tradycyjnego wykorzystania pary do gotowania znanego jako "parowanie" i jest coraz bardziej popularne.
Zarówno piekarniki na parę oraz urządzenia do gotowania na parze są przykładami bezpośredniego ogrzewania w którym para ma bezpośredni kontakt z ogrzewanym czynnikiem. Ten sam sposób ogrzewania ale na znacznie większa skale stosowany jest w przemyśle w takich procesach jak : sterylizacja , sanitaryzacja , wulkanizacja, itp.
W przemyśle znacznie większe zastosowanie znalazł inny sposób ogrzewania który nazywamy pośrednim
Pośrednia metoda wymiany ciepła oznacza wykorzystanie urządzenia wymiany ciepła .zwanego "wymiennikiem ciepła"
Para styka się z powierzchnią ogrzewalną wymiennika ciepła i ciepło w niej zawarte jest oddawane do czynnika, który znajduje się z drugiej strony powierzchni wymiany ciepła. Dzięki temu para oddaje swoje ciepło nie mając bezpośredniego kontaktu z czynnikiem ogrzewanym. Typowymi przykładami urządzeń wymiany ciepła są : kadzie warzelne , płytowe wymiennik ciepła , wymienniki z wężownicą itp.
W pośrednich metodach wymiany ciepła .czynnikiem grzewczym nie tylko jest para, ale również inne media grzewcze takie jak woda czy olej.
Czym różni się zastosowanie pary jako czynnika grzewczego w stosunku do wody czy oleju ?
Ogrzewania parą wodną
Para jest dostarczana w postaci gazowej do wymiennika ciepła , wewnatrz którego następuje jej skroplenie (para zmienia się w kondensat) i następnie jest odprowadzana na zewnątrz.
Woda lub olej o wysokiej temperaturze dopływają do wymiennika i opuszczają go gdy oddają cześć zawartego w nich ciepła i spadnie ich temperatura.
Woda lub olej o wysokiej temperaturze dopływają do wymiennika i opuszczają go gdy oddają cześć zawartego w nich ciepła i spadnie ich temperatura.
Innymi słowy w przeciwieństwie do wody lub oleju, które obniżają swoją temperaturę podczas wymiany ciepła , para wodna oddając ciepło zmienia swój stan skupienia z gazowego na ciekły.
Wymiana ciepła wykorzystująca kondensację czynnika grzewczego zapewnia znacznie większy strumień ciepła przekazywanego w trakcie wymiany ciepła.
Jeżeli mamy taką samą powierzchnię wymiany ciepła w przypadku zastosowania pary
czas ogrzewania może być znaczenie skrócony.
Jeżeli projektujemy wymiennik to w przypadku wykorzystania pary jako źródła ciepła
powierzchnia wymiany ciepła (wielkość wymiennika) może być znacznie mniejsza.
Z tych powodów para stała się jednym z podstawowych źródeł ciepła w zastosowaniach przemysłowych.
All right reserved. Copyright Firma Inżynierska STIM SP.J. 2008.