stim-parokondensat.pl
zawory regulacyjne, reduktory ciśnienia, odwadniacze

o nasproduktydoradztwoaktualnościhome
Odwadniacze Zawory odcinające Odpowietrzniki Zasuwy Mieszadła boczne Stacje redukcyjno-schładzające
Układy powrotu kondensatu Zawory regulacyjne Rozdzielacze-Kolektory Zawory specjalne Mieszadła pionowe Zawory kulowe dla trudnych zastosowań
Reduktory ciśnienia Zawory bezpieczeństwa Testery odwadniaczy Poziomowskazy Podgrzewacze/Mieszacze Zawory regulacyjne dla trudnych zastosowań
Zawory zwrotne Separatory Przepustnice Sygnalizatory poziomu Schładzacze Zawory do mikro przepływów
Zaworu kulowe Filtry Elektrozawory Sonda radarowa Przerywacze próżni Pozostałe




Powrót

Para wodna podstawy
:: ogrzewanie parą
:: wymiana ciepła
:: ciśnienie cząstkowe odc1
:: ciśnienie cząstkowe odc2
:: ciśnienie cząstkowe odc3
:: straty pary - ile to kosztuje

Odwadniacze
:: korki parowe i powietrzne
:: przeciw ciśnienie
:: odwadniacz i jego wydajność #1
:: odwadniacz i jego wydajność #2
:: co to jest odwadniacz

Układy powrotu kondensatu
:: efekt STALL #1
"przyczyny i skutki występowania"

:: efekt STALL #2
"metody zapobiegania"


Rurociągi / Inne
:: zawory zwrotne - instalacja, korzyści stosowania
:: rurociągi powrotne kondensatu

ODWADNIACZ I JEGO WYDAJNOSC

Chcesz poczytać w oryginale - klikinij




Co to jest kryza w odwadniaczu ?


Określenie kryza w przypadku odwadniaczy TLV oznacza przelot (otwór) w gnieździe odwadniacza. Jego wielkość (średnica) zależy od wielkości korpusu oraz różnicy ciśnień na której pracuje odwadniacz. W przypadku odwadniacza J3X średnice kryzy (otworu gniazda) wynosi około 2-3 mm lub mniej. Należy zwrócić uwagę, że jest ona znacznie mniejsza od średnicy przyłącza odwadniacza.



Dlaczego kryza ma tak małą średnicę?


Podczas gdy odwadniacz z pływakiem swobodnym posiada średnicy nominalnej przyłącza 15 mm, jego kryza będzie posiadała średnicę 2-3 mm lub mniej. Dlaczego średnica kryzy jest taka mała w porównaniu do średnicy przyłącza ?. Podczas gdy rurociąg jest dobierany na przepływ czynnika dwufazowego (kondensat i para) , kryza jest dobierana tylko na przepływ kondensatu. Kryza o średnicy 2-3 mm oraz różnicy ciśnień wynoszącej 0.2 MPa może przepuścić około 350 kg/h kondensatu. Ta ilość jest wystarczająca aby zapewnić prawidłowe odwadnianie małych urządzeń wymiennikowych o przyłączu głównym o średnicy 15 mm. Wydajność odwadniacza J3X jest trochę większa, gdyż kondensat może być odprowadzony przez odpowietrznik termostatyczny. Jak widzimy kryza o znacznie mniejszej średnicy od głównego przyłącza pozwala na odprowadzanie wystarczającej ilości kondensatu. W przypadku zastosowania większej kryzy uzyskalibyśmy większą ilość kondensatu, jednakże dla tej samej różnicy ciśnień wymagałoby to zastosowania znacznie większego pływaka. Prowadziłoby to do konieczności zwiększania gabarytów odwadniacza , a tym samym jego kosztu.

Wydajność odwadniacza i nominalna średnica przyłacza




W przypadku odwadniaczy mechanicznych w większości przypadków, wielkość kryzy, a nie średnica przyłącza decyduje o wydajności. Nie ma bezpośredniej relacji pomiędzy średnica przyłącza, a wydajnością odwadniacza. Dla przykładu pokazany karta odwadniacza J3X pokazuje że posiada n taką samą wydajność dla średnicy przyłącza 15 , 20 i 25 mm.

Większa średnica kryzy pozwala na uzyskanie większej wydajności , jednakże wymaga to większego pływaka dla danej różnicy ciśnień. Aby nie zmieniać wielkości korpusu odwadniacza określa się maksymalna różnicę ciśnień przy której może pracować odwadniacza dla danej średnicy kryzy o czym dokładniej powiemy w drugiej części opracowania dotyczącego kryzy w odwadniaczu.

All right reserved. Copyright Firma Inżynierska STIM SP.J. 2008.